“Putini mund të shpallë një valë të re mobilizimi që sot”

  Të ngjashme

  Nëse vjen ai këtu brenda është problem, mua më nxjerr jashtë loje

  Disa ditë më parë, konkretisht ditëlindjen e Kiara Titos, të gjithë menduam se Butrint Imeri do të futej në shtëpinë e “Big Brother Vip” për të surprizuar moderatoren. Mirëpo nuk ndodhi ashtu dhe ishte Luiz Ejlli ai që ...

  Dafina Zeqiri ekspozon fizikun joshëse nga pushimet në Tajlandë

  Dafina Zeqiri përmbylli një vit jashtëzakonisht të suksesshëm dhe...

  “Putini mund të shpallë një valë të re mobilizimi që sot”

  Vladimir Putin mund të shpallë një mobilizim të dytë...

  Pse doli “Lugati” nga shtëpia e Big Brother VIP?

  Banori i Big Brother Vip Kosova, Gjon Karrica i...

  Shpërndaje

  Vladimir Putin mund të shpallë një mobilizim të dytë të trupave për të zgjeruar ushtrinë e tij qysh sot, sipas një raporti të Institutit për Studimin e Luftës (ISW).

  Shtatorin e kaluar, Putin urdhëroi një mobilizim të pjesshëm në Rusi dhe ministri i Mbrojtjes i Kremlinit Sergei Shoigu tha se Rusia po planifikonte 300,000 rezervistë.

  Ishte mobilizimi i parë i Rusisë që nga Lufta e Dytë Botërore dhe dukej se ishte një hap që lufta e Moskës në Ukrainë nuk e kishte pritur.

  ISW deklaron se zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov ka njoftuar se zoti Putin do të mbajë një fjalim në Shën Petersburg sot në përkujtim të 80-vjetorit të thyerjes së rrethimit nazist të Leningradit nga forcat sovjetike.

  ?Putinit i pëlqen të përdorë data simbolike për t?iu drejtuar popullit rus dhe disa blogerë rusë pro-luftës vunë në dukje se ai do të shfrytëzojë këtë mundësi për të shpallur mobilizim ose luftë me Ukrainën?, tha ISW.

  ?Inteligjenca ukrainase dhe perëndimore gjithashtu paralajmëruan vazhdimisht për përgatitjet e mobilizimit të Putinit të planifikuara për në mes të janarit?, thuhet më tej.

  spot_img