“Putini mund të shpallë një valë të re mobilizimi që sot”

  Të ngjashme

  Yll Limani gati për albumin e tij të dytë në 12 Dhjetor

  Kur bëhet fjalë për këngë dashurie dhe melankolike vetëm një emër na vjen në mendje, YLL LIMANI. ...

  Pornostarja ALBY dëgjon këngën “MAYBACH” të Lirit

  Liri Tahiri, këngëtari i ri që po pushton rrjetin...

  Fero i kërkon falje publike Arbenitës

  Arbenita Ismajli dhe Fero janë rikthyer sërish në kryefjalën...

  Sportisti Niko Janushi pjesë e një kampionati të rëndësishëm. Ja ku do konkurojë ai

  Niko Janushi, njihet më së shumti si Kampion Bodybuilding në kategorinë Men’s Physique Junior. Ai është bërë i njohur nga eksperienca dhe përkushtimi në këtë fushë. Sportisti shqiptar i fitnesit ka konkuruar që në moshën 18 vjeçare në kampionate komb...

  Shpërndaje

  Vladimir Putin mund të shpallë një mobilizim të dytë të trupave për të zgjeruar ushtrinë e tij qysh sot, sipas një raporti të Institutit për Studimin e Luftës (ISW).

  Shtatorin e kaluar, Putin urdhëroi një mobilizim të pjesshëm në Rusi dhe ministri i Mbrojtjes i Kremlinit Sergei Shoigu tha se Rusia po planifikonte 300,000 rezervistë.

  Ishte mobilizimi i parë i Rusisë që nga Lufta e Dytë Botërore dhe dukej se ishte një hap që lufta e Moskës në Ukrainë nuk e kishte pritur.

  ISW deklaron se zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov ka njoftuar se zoti Putin do të mbajë një fjalim në Shën Petersburg sot në përkujtim të 80-vjetorit të thyerjes së rrethimit nazist të Leningradit nga forcat sovjetike.

  ?Putinit i pëlqen të përdorë data simbolike për t?iu drejtuar popullit rus dhe disa blogerë rusë pro-luftës vunë në dukje se ai do të shfrytëzojë këtë mundësi për të shpallur mobilizim ose luftë me Ukrainën?, tha ISW.

  ?Inteligjenca ukrainase dhe perëndimore gjithashtu paralajmëruan vazhdimisht për përgatitjet e mobilizimit të Putinit të planifikuara për në mes të janarit?, thuhet më tej.

  spot_img